Mantolama Nedir

Mantolama Nedir

Mantolama, dış cephe ısı yalıtım sistemlerinin uygulanmasına verilen isimdir. Mantolama uzun yıllardır başta Avrupa ve ABD olmakla birlikte bir çok yabancı ülkede ısı yalıtımı sağlanması için sıklıkla uygulanmaktadır. Ülkemizde diğer ülkelerin aksine daha geç gelmiş, bu yüzden ülkemiz enerji kaybı veren bir ülke olmuştur, dış ülkelerden enerji ithal ettiğimiz düşünülürse, maddi olarak kayıplarımız ve dünya üzerinde hızla tükenen enerji kaynaklarının tüketilmesinde ki hızına zararımız çok olmuştur.

Mantolama sisteminde uygulanmasındaki amaç dışarıdaki havanın içeri girmemesi, içer deki havanın dışarı çıkmamasını bu nedenle de ortam sıcaklığının, ısı değerinin korunması amaçlanır. Mantolama sistemi kış aylarında içer deki sıcak havanın muhafaza edilmesi, yaz ayları içinde kullandığımız klimalardan ötürü iç mekanlarda oluşan soğuk havanın dışarı çıkmamasını amaçlar. 

Isınmak veya soğutmak için kullanılan, doğal gaz, elektrik ve benzeri yakıtlarda %50 ile %60 arasında tasarruf sağlamaktadır buda apartmanlarınıza, evlerinize, yazlık veya iş yerleriniz bu uygulamanın sizin cebinize geri ödenmesi demektir.

Uygulama yaptırmadan önce dikkat edilecek en önemli hususlar vardır. Bunlardan bir tanesi kaliteli malzeme kullanılmasıdır. Kullanılan kaliteli malzeme hem uzun süreli kullanıma yarayacak hem de tam yalıtım sağlayacağı için tasarruf etme oranını arttıracaktır ve fabrika çıkışlı komple bir sistem olmasına dikkat edilmelidir. 

Uyulması gereken bir diğer kural ise yalıtım sisteminin binaya kusursuz bir şekilde uygulanmasıdır. Mantolama sistemi uygulanırken kesinlikle arada boşluk kalmaması gerekmektedir. Yapılacak olan mantolama işleminin işini bilen tecrübeli ustalar tarafından uygulanması, sistemin malzeme kalitesi ve işçi ustalığı ön planda tutulmasıyla birlikte daha sonra dan oluşacak zararlarla uzak durulmalıdır.

Tüm bu dikkat edilmesi gereken ve önemli konumlar dışında, yeni kanunlara uygun olarak C sınıfı Enerji Kimlik Belgesi almak için bölgenizin şartlarına uygun kalınlıkta mantolama uygulamanızı yaptırmanız gerekmektedir.

Yorum Yap (0)

Yorumunuzu Bırakın

Takip yorumlarını e-posta ile bana bildir